Zastavme šikanovanie zdravotne postihnutých!

Autor: Péter Vörös | 20.12.2015 o 12:14 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  137x

V posledných rokoch sa dennodenne stretávam s krutými príbehmi zdravotne postihnutých ľudí o tom, aká ťažká je ich komunikácia s úradmi, hlavne pri priznávaní rôznych výhod a peňažných príspevkov. 

Najviac sa ma dotkol príbeh pani Márie Szegfüovej, ktorá dlhé roky neúnavne bojuje   o získanie pomoci zo strany štátu, ktorý jej - ako zdravotne ťažko postihnutej osobe  - prislúcha. Jej prípad je exemplárny. Svedčí o tom, že celý systém priznávania výhod a pomoci postihnutým zo strany štátu je na Slovensku veľmi zle nastavený. Svedčí tiež o tom, že tento veľmi zle nastavený systém otvára priestor na nekalé praktiky, ba dokonca je hotovým pareniskom pre korupciu. Dáva príliš veľkú moc do rúk posudkových lekárov, ktorí ju neraz aj zneužívajú. Ako sa môže stať, že posudkový lekár napriek nálezom viacerých odborných lekárov, ktorí sa prípadu konkrétnej osoby venujú celé roky, má možnosť nebrať do úvahy diagnózu stanovenú týmito odborníkmi? Ako je možné, že v prípade diagnóz, podľa ktorých sa stav daného pacienta nemôže zlepšiť zo dňa na deň a v niektorých prípadoch je uzdravenie takmer vylúčené, úrady nútia takto diagnostikovaných ľudí rok čo rok, mesiac čo mesiac, chodiť na rôzne kontroly, po ktorých môžu bez problémov odňať už raz priznaný príspevok. Nie som naivný, veľmi dobre viem, že zneužitie systému je možné aj z druhej strany, určite je množstvo prípadov, kedy sa ľudia iba vydávajú za ťažko zdravotne postihnutých. Napriek tomu si nemyslím, že si štát môže dovoliť vložiť takúto obrovskú moc do rúk konkrétneho úradníka, ktorý nemá žiadnu osobnú zodpovednosť za svoje posudky ani pred súdom. Za jeho rozhodnutím stojí samotný úrad. Nič sa dotyčnému nestane, ak sa preukáže, že rozhodol nesprávne. Navyše, najväčšou absurditou je to, že ak sa chybný prístup preukáže, väčšinou sa nariadi nové konanie, ale aj v tomto prípade je rozhodnutie v rukách daného posudkového lekára, pretože posudkovým lekárom prideľujú jednotlivé prípady podľa územnej príslušnosti.

Množstvo a množstvo smutných prípadov o šikanovaní týchto odkázaných ľudí ma utvrdzuje v tom, že jedným z najnaliehavejších rozhodnutí budúceho parlamentu musí byť práve zmena v systéme priznávania sociálnych príspevkov. V tejto súvislosti je nevyhnutné okamžite zaviesť osobnú zodpovednosť posudkových lekárov za rozhodnutia, pod ktoré sa podpíšu. Zároveň musíme bezodkladne  zaviesť systém náhodného pridelenia jednotlivých prípadov pre posudkových lekárov - a to podobne, ako je to napríklad v prípade notárov  pri dedičských konaniach. Prideľovanie posudkových lekárov podľa územnej príslušnosti je totiž vodou na mlyn pre korupciu a klientelizmus. Rovnako je potrebné zaviesť nový režim opravných prostriedkov, t.  j. odvolaní a dovolaní proti  rozhodnutiam posudkových lekárov.  Ťažko zdravotne postihnutým a  všetkým tým, ktorí im chcú pomôcť, prináša nový rok a najmä nové voľby šancu na zmenu! Chce to ale hlas rozumu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?