Vláda vezme školstvu 220 miliónov eur

Autor: Péter Vörös | 19.11.2015 o 18:06 | Karma článku: 5,99 | Prečítané:  869x

Dnes som v Národnej rade podrobil kritike vládny návrh štátneho rozpočtu, o ktorom tento týždeň rokuje parlament. Upozornil som predovšetkým na obrovskú sekeru v rozpočtovej kapitole rezortu školstva, kde v porovnaní s rokom 2015.

Vláda výrazne finančne podvyživuje už aj tak dosť zdecimovaný rezort a týmto krokom hrubým spôsobom v podstate ide proti vlastnému programovému vyhláseniu. Oklieštenie školstva opäť len zabrzdí rast úrovne a kvality vzdelávania a v konečnom dôsledku oslabí konkurencieschopnosť krajiny.

Môžem vymenovať viacero oblastí v rámci školstva, na čo by bolo potrebné minúť tieto peniaze. Učitelia bratislavských aj mimobratislavských škôl ohlásili na štvrtok protest proti podfinancovaniu školstva. Najviac vláde vyčítajú, že už dlhodobo ignoruje požiadavku komory učiteľov o zvýšenie platov učiteľov a zamestnancov školstva. Žiadajú o navýšenie učiteľských platov o 140 eur mesačne. V plnej miere podporujem požiadavku učiteľov o zvýšenie ich platov, myslím, že si to zaslúžia. Ale budem zvedavý, s akým svedomím sa budú pozerať poslanci SMER-u do očí týchto učiteľov po schválení štátneho rozpočtu a to pred konaním parlamentných volieb? Keď Slovenská komora učiteľov svoje požiadavky predložila ministrovi školstva, minister im odpovedal, že so svojou požiadavkou vraj „prišli neskoro“. Prežíval akýsi pocit „dé ja vu“, to isté totiž odpovedal minister predstaviteľom Zväzu maďarských učiteľov na Slovensku, keď ho vyhľadali s požiadavkou o riešenie problémov málotriednych škôl, že – vraj - prišli neskoro. Nakoniec vysvitlo, že ministerstvo s týmito odbornými organizáciami plánované zmeny v školstve vôbec nekonzultuje. Zdá sa mi, že pán minister chce dať akúsi príučku učiteľom, zdá sa, že hľadá iba výhovorky pre prípad, ako nevyhovieť ich požiadavkám. Slovenská komora učiteľov ďalej žiada vyčleniť 400 miliónov eur na vyrovnanie rozdielov vo vybavenosti škôl. Čo im vládna strana odpovie na túto požiadavku? Že sme na to nemali? Minister financií vo svojom úvodnom prejave sa pýšil úspešným znižovaním deficitu verejných financií, a naozaj dobre to vyznieva. Ale keď sme už na tom tak dobre, nechápem, prečo vládnej strane viac nezáleží na ďalšom fungovaní školstva, na budúcnosti našich detí, na dlhodobom osude Slovenska?

Som absolútne sklamaný z toho, že súčasný minister školstva nie je schopný hájiť záujmy svojho rezortu vo vláde. Som sklamaný o to viac, že ide o mladého, pragmatického človeka, ktorý má bohaté medzinárodné skúsenosti. Napriek tomu nedokázal obhájiť záujmy učiteľov,  žiakov a napokon aj záujmy celého Slovenska. 

220 miliónov eur je v školstve obrovský objem peňazí. Z tejto sumy by sme mohli bez problémov financovať okrem iného všetky málotriedne školy, ktoré sa v dôsledku vládnych opatrení dostali na okraj zániku. Myslím si, že musíme urobiť všetko preto, aby sa naše málotriedne školy, či už ide o školy s vyučovacím jazykom slovenským, alebo maďarským, zachovali aj do budúcnosti. Našou spoločnou úlohou musí byť, aby sme vytvorili podmienky kvalitného, konkurencieschopného vzdelávania našich detí a budúcich generácií. Je nutné si však uvedomiť, že bez peňazí, bez investovania do nášho školstva to nepôjde. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?