Začiatok školského roka už nie je tým, čím kedysi

Autor: Péter Vörös | 2.9.2014 o 16:02 | (upravené 2.9.2014 o 16:39) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  1175x

V poslednej dobe sa mi zdá, že veci nie sú na svojom mieste. Naše sviatky, vzácne dni sú určitým spôsobom zdeformované – časovo aj obsahovo.

Nevymazateľnou súčasťou môjho života je, že prvý september je deň nástupu do školy a koniec letných prázdnin. Je to pocit rovnako trpký aj sladký, veď sme boli plní letných zážitkov, vody, slnečných lúčov a slobody a vedeli sme, že teraz sa tá naša obľúbená sloboda na určitý čas preruší. Pritom sme boli plní aj očakávaní, túžili sme sa vrátiť, hoci nie do sveta rôznych pravidiel a povinností, skôr medzi našich priateľov. Pred niekoľkými rokmi sa radosť a vzrušenie z prvého septembra stratila. Presnejšie povedané, všetko sa presunulo na ďalší deň, na druhý september. Namiesto toho tu máme jeden nemastný - neslaný sviatok, Deň Ústavy SR, o ktorom veľká väčšina ľudí ani nevie, o čom to je. Ťažko nájdeme človeka, ktorý by túto Ústavu SR prijatú v roku 1992 cítil za svoju vlastnú. My, Maďari už vôbec nepatríme do tejto skupiny. Je to ústava, ktorá nás, Maďarov degraduje na druhoradých občanov. Je to ústava, v ktorej je zakotvené, že „nikomu nemožno odňať štátne občianstvo proti jeho vôli”, ale toto ustanovenie nedodržiava ani samotný štát, ktorý útočí na vlastných občanov tým, že ich zbaví štátneho občianstva. Mali by sme považovať túto ústavu za vlastnú? Ústavu, ktorá nás, príslušníkov národnostných menšín nepovažuje za štátotvorných? Zdá sa, že ešte pretečie veľa vody Dunajom, kým sa veci dostanú na pravú mieru v tomto obrátenom svete.

Dovtedy však, môjmu synovi Áronovi, ktorý sa od dnešného dňa stáva prváčikom Gymnázia Jánosa Selyeho v Komárne (mimochodom aj ja sám som bol žiakom tejto renomovanej školy, na čo som nesmierne hrdý ) a všetkým školákom, menším i väčším, prajem veľa nových a skvelých zážitkov, vedomostí a skúseností, obohacujte a rozvíjajte sa. Aby sa z vás stali občania, ktorí dokážu dať do poriadku tento náš obrátený svet. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Odstrihnime sa od koreňov nenávisti (píše Michal Havran)

Pri výročí reformácie dokázali francúzski protestanti odsúdiť Lutherov antisemitizmus. A čo Slováci?

KOMENTÁRE

Púť do Compostely nám pripomína stratené ideály

Všetci pocestní sa v jednu chvíľu stretli, aby sa stručne pozdravili „buen camino“, a aby sa hneď potom aj rozišli.


Už ste čítali?